ENDÜSTRİYEL TASARIM

Endüstriyel Tasarım Tanımı

Endüstriyel tasarım endüstride üretilen, nihai kullanıcıya yönelik ürünlerin, işlevsellik, hedef kitlenin beğenisi ve kullanıcının ihtiyacı gibi ölçütler gözetilerek fikren geliştirilmesi ve üretime uygun yeni bir ürün oluşturularak projelendirilmesi ile sonuçlan profesyonel bir hizmettir.

 

Endüstriyel Tasarımcı Kimdir?

Endüstriyel tasarımcı, ürünün insanla ilgisini kurgular. Konforlu, sağlıklı, güvenli ve kullanması zevk veren bir tasarımla müşteriye iyi bir deneyim yaşatmayı amaçlar. Bu yüzden bir ürünün tasarlanmasında kullanıcıların ihtiyaç ve arzuları tasarımcının ana ilgi alanıdır. Bu şekilde kullanıcı odaklı ilerleyen bir çok tasarım süreci, çok iyi satan, arkasındaki markları sürükleyen ürünler üretilmesine fırsat sağlamıştır. Sony, Philips, Apple, Tupperware, Ikea gibi firmalar, bu süreçlerin çok iyi yönetildiği, tasarım ile sürekli bir adım önde kalmayı sağlayan ürün geliştirme kültürüne sahiplerdir.

Endüstriyel tasarımcı, kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verirken aynı zamanda kendisini istihdam eden, tasarladığı ürünü üretip pazarlayacak olan girişimciye de rekabet avantajı sağlayacak bir farklılık yaratma amacındadır.

Endüstriyel tasarımcı, çok sayıda üretilecek endüstriyel ürünleri, üretim yöntemleri, malzeme, işlem sayısı ve işçilik gibi faktörleri de göz önünde bulundurarak tasarlamak için mühendisler ve pazarlamacılar ile proje boyunca iletişim halinde olur.

Endüstriyel tasarımcılar eskizler, teknik çizimler ve modeller aracılığıyla net tasarım önerileri geliştirmek ve sunmak üzere uzmanlaşmışlardır.

 

Kaynak: Tasarım Tanıtım Kitapçığı, ETMK, 2011