GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BEYOĞLU’NDA TASARIM

İstanbul’da, Beyoğlu semtinin “Avrupailik” ile özdeşleştirilmesi, 17. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bölgede yabancı elçiliklerin yerleşmesiyle başlar. “Grand Rue de Pera”, yani İstiklal Caddesi çevresi, Osmanlı modernleşmesi boyunca gerek sosyal yaşam alanlarıyla, gerekse lüks tüketim ürünleri mağazalarıyla, çağdaş toplum yaşantısının aynası olarak görülür.

Beyoğlu mağazaları yalnızca Osmanlı döneminde değil, aynı zamanda Cumhuriyet yıllarında da popülerdir. Bölgede özellikle mobilya başta olmak üzere Batı tarzı ürünler de imâl edilir. Yine de, gündelik yaşamın vazgeçilmezi, giysilerden, züccaciyeye, beyaz eşyadan küçük ev aletlerine, oyuncaktan aksesuara birçok ürün ithal edilerek tüketime sunulmaktadır. Cumhuriyet’le birlikte gelen “yerli mallar” ivmesi de 1930’lu yıllardan itibaren Beyoğlu’nda izlene gelir.

Üretimin, tasarımla olan ilişkisi zaman geçtikçe artarken, Türkiye’de endüstriyel ürün tasarımı alanı da hızla gelişir.

Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) için yola çıkarken, yaşadığımız coğrafyada endüstriyel tasarımın geçmişine dair bir bellek oluşturmak temel hedefimizdi. 2011 yılı Temmuz ayından bu yana ETSM çalışmalarımız boyunca hep aynı soruyla karşı karşıya kaldık: “Ne zaman gerçek bir tasarım müzesi kurulacak?”. Tüm proje boyunca bizim de aklımızda olan bir soruydu bu. Sanal müze çalışmalarıyla birlikte, fiziksel bir müzeye dönüşebilme potansiyelini de araştırdık.

Beyoğlu Belediyesi’nin iştirakçimiz olarak yer aldığı projemizin kapanışa yakın, nesnelerin ön planda olduğu bir sergi oluşturmak, işte bu gerçek “Endüstriyel Tasarım Müzesi” kurma hayalimizin mütevazı bir parçası olarak sunuluyor.

İzleyeceğiniz tasarım sergimiz, geçmişin, çoğu ithal edilmiş, Beyoğlu’nda satılmış, kullanılmış ürünlerinden küçük bir seçkiyi, aynı ürünlerin günümüzde Türkiyeli tasarımcı ve üreticilere ait benzerleriyle bir arada göstermeyi amaçlıyor. Geçmiş dönemlerin “ithal” tasarımlarının günümüzün en çağdaş “yerli” tasarımlarıyla bir aradalığı bize endüstriyel tasarımın gelişimini özetliyor.

Bu heyecan verici sürecin devamı ve ayrıntıları için sizleri ETSM’ye de bekliyoruz.

SERGİ KÜNYESİ için lütfen tıklayın.